5 błędów, które sprawiają, że Twój blog nie zarabia

Według Instytutu Content Marketingu tylko 9% przedsiębiorstw jest zadowolonych ze swoich działań content marketingowych. Jednocześnie jednak firmy, które stosują go skutecznie, pozyskują średnio 67% więcej leadów. Dlaczego więc tak trudno jest odnieść sukces? Jeśli i Ty widzisz, że Twój blog nie zarabia i nie pozyskuje dla Ciebie nowych klientów, ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

Specjalnie dla Ciebie przygotowałam listę najpoważniejszych błędów w content marketingu, które popełniali również moi klienci. Zanim więc porzucisz myśl o prowadzeniu firmowego bloga, sprawdź, czy nie popełniasz któregoś (lub nawet kilku!) z nich.

Czy warto prowadzić bloga firmowego?

Choć niektórzy wciąż uważają , że prowadzenie bloga jest kosztowne i czasochłonne, w rzeczywistości content marketing jest 3 razy tańszy niż tradycyjne działania sprzedażowe. Owszem, wykonanie zimnego telefonu czy wysłanie maila kusi perspektywą szybkich efektów. Marketing treści w wielu kwestiach ma jednak wyraźną przewagę nad tego rodzaju metodami:

 • Teksty sprzedają przez cały czas – pracują w dzień i w nocy, w święta i wakacje, nie chorują i nie chodzą na urlopy. Blog może przynosić Ci klientów o każdej porze, także poza godzinami pracy Twoich sprzedawców.
 • Artykuł może generować zyski nawet długi czas po jego publikacji. Inwestując w treść raz, możesz zarabiać na niej przez lata.
 • Content marketing pozwala klientom znajdować treści, których szukają i potrzebują. Dzięki temu na Twoją stronę trafią jedynie zainteresowane osoby, co poprawi jakość Twoich leadów.
 • Blog firmowy pomaga budować wizerunek eksperta i zwiększa zaufanie do marki – jest zupełnym przeciwieństwem nielubianej, nachalnej sprzedaży.
 • Content marketing to narzędzie do kreowania potrzeb. Możesz wykorzystać treści do edukacji Twoich odbiorców i zwracania ich uwagi na problemy, których sami nigdy wcześniej nie dostrzegli. Zwiększysz w ten sposób szanse, że zapragną sięgnąć po Twój produkt.

Czy warto prowadzić bloga firmowego? Zdecydowanie tak! Skuteczny content marketing to szansa na większą liczbę leadów, większą konwersję, leady lepszej jakości i pogłębianie relacji z Twoimi klientami. Jeśli czujesz, że chciałbyś wykorzystywać to narzędzie, ale nie jesteś pewny, od czego zacząć – czytaj dalej!

Dlaczego mój blog nie zarabia?

Pisanie tekstów nie wydaje się być trudnym zadaniem – zwłaszcza, gdy doskonale znasz się na swojej branży. Liczby przytoczone na początku tego tekstu mówią jednak same za siebie. Prowadząc firmowego bloga, można popełnić mnóstwo błędów, które sprawią, że Twoja inwestycja w treści okaże się bezzwrotną.

Jeśli właśnie zastanawiasz się, dlaczego Twój blog nie zarabia, najwyższy czas wziąć swoje działania pod lupę. Sprawdź, czy nie popełniasz jednego lub kilku poniższych błędów, które były najczęstszymi przyczynami niepowodzeń moich klientów.

1. Oczekujesz natychmiastowych rezultatów

Zakładając bloga firmowego, jednego możesz być pewien – na efekty będziesz musiał trochę poczekać. Wiele firm, widząc, że ich blog nie zarabia, odpuszcza publikowanie po kilku miesiącach i wraca do chaotycznych działań sprzedażowych. Tymczasem samo budowanie widoczności bloga w wyszukiwarce może trwać nawet kilka miesięcy – a co dopiero zwiększanie zaangażowania wokół marki czy zdobywanie zaufania klientów. To często efekty wieloletniej, konsekwentnej pracy nad wizerunkiem!

Choć z pewnością istnieją szybsze sposoby na pozyskanie klienta niż content marketing, nie zapominaj o nadrzędnych zaletach pisania bloga. Teksty to nieliczne narzędzia, które pracują dla Ciebie 24/7. Dobre treści będą generować ruch na Twojej stronie i zapytania sprzedażowe bez opłacania sprzedawców i pompowania budżetu w reklamy. Jeśli więc zniechęca Cię perspektywa długiego oczekiwania na wyniki, pamiętaj, że czas i tak upłynie. Czy nie lepiej więc podjąć działania teraz i cieszyć się efektami za rok, niż za kilkanaście miesięcy nadal tkwić w tym samym miejscu?

2. Piszesz pod wyszukiwarki, a nie pod odbiorców

O tym, że teksty blogowe trzeba optymalizować pod SEO, czyli roboty wyszukiwarek, przeczytasz w każdym poradniku. Kierowanie na stronę ruchu z Google to główny cel content marketingu – ale zdecydowanie nie jedynym. To właśnie ten błąd sprawia, że blogi firmowe staje się maszynkami do generowania pustego ruchu, które dużo kosztują, a mało sprzedają.

Skuteczne wpisy na bloga to zdecydowanie nie przypadkowe teksty nasycone frazami kluczowymi. Powiem więcej: content marketing w ogóle nie polega na pisaniu. Tekst, który pojawia się na firmowym blogu, to dopiero końcowy efekt szeregu działań, które należy wykonać wcześniej. Do najważniejszych z nich należy określenie profilu odbiorców oraz ich potrzeb.

Jak napisać dobry tekst na bloga? Zanim zaczniesz, odpowiedz na poniższe pytania:

 • Kim jest mój potencjalny klient?
 • Jakie ma problemy?
 • Czego szuka w Internecie?
 • Po jakich frazach kluczowych mógłby trafić na Twój tekst?
 • Jak Twój artykuł rozwiązuje jego problem?
 • Jakie działania miałby podjąć po jego przeczytaniu?

Odpowiedź na te pytania pozwoli Ci osiągnąć najważniejszy cel content marketingu – dotrzeć do właściwego klienta i rozwiązać jego problemy. Nie wrzucaj więc na bloga przypadkowych treści, których celem jest tylko SEO – taki blog nie zarabia, a jedynie generuje koszty. Zamiast tego zadbaj o to, by odbiorcy nie tylko trafili na Twoją stronę, ale też zatrzymywali się na niej na dłużej i podejmowali pożądane przez Ciebie działania.

3. Działasz bez strategii

Nawet nie wiesz, jak wiele razy klienci zgłaszali się do mnie z prośbą o pomoc w prowadzeniu bloga firmowego. Tymczasem po czym po krótkiej rozmowie okazywało się, że… potrzebują czegoś zupełnie innego.

To, że content marketing jest trendem w 2020 roku, wcale nie oznacza, że Ty również powinieneś go stosować. Zanim opublikujesz pierwszy artykuł, zastanów się, jaki właściwie problem Twój blog miałby rozwiązać. Być może jest nim:

 • niska liczba zapytań ofertowych,
 • słaba jakość leadów,
 • niewystarczająca wiedza potencjalnych klientów na temat Twoich produktów,
 • brak przestrzeni na prezentację Twojej oferty i portfolio,
 • niska lojalność klientów,
 • brak zaufania potencjalnych klientów do Twojej marki,
 • zbyt niska rozpoznawalność marki.

Dopiero rozpoznając i nazywając swoje problemy, możesz opracować właściwą strategię marketingową i wybrać działania, które pomogą Ci je skutecznie rozwiązać. Wówczas może okazać się, że blog to nie jedyny, a może nawet nie najlepszy sposób na osiągnięcie celu. Z doświadczenia wiem, że niektórzy klienci sięgają po content marketing po prostu dlatego, że nie znają innych narzędzi, które mogliby wykorzystywać. Wydają w ten sposób mnóstwo pieniędzy na przypadkowe działania, które ani trochę nie przybliżają ich do celu.

Dlatego właśnie przed przyjęciem zlecenia na prowadzenie bloga zazwyczaj zapraszam moich klientów na darmową konsultację marketingową. Podczas krótkiej, 20-minutowej rozmowy określam wówczas wstępnie ich rzeczywiste problemy i pomagam stwierdzić, dlaczego ich blog nie zarabia oraz jak to zmienić. Jeśli i Ty zastanawiasz się, jak poprawić treści na firmowym blogu, chętnie z Tobą porozmawiam i pomogę Ci wybrać kierunek. Możesz zarezerwować taką konsultację tutaj – zupełnie za darmo, w dogodnym dla Ciebie terminie.

4. Nie dbasz o UX writing

A co, jeśli Twój blog nie sprzedaje, bo po prostu… źle się go czyta? Duże bloki tekstów, brak podziału na akapity, niewidoczne nagłówki czy nieczytelna czcionka mogą sprawić, że nawet najciekawsza treść odstraszy czytelników.

To zbyt ważna kwestia, by zostawić ją w rękach designerów strony czy programistów! Koniecznie dopilnuj, by Twój blog firmowy był możliwie czytelny i przejrzysty. Zadbaj o odpowiednio dużą czcionkę i interlinię, wyróżnione nagłówki, dobrze widoczne linki i przyciski. Zwróć też uwagę na to, aby kolumna z tekstem miała właściwą szerokość i aby czytelnik mógł objąć całą linijkę tekstu wzrokiem – umożliwi mu to wygodne, szybkie czytanie czytanie bez kręcenia głową na boki. Właściwe formatowanie tekstu sprawi, że Twoi odbiorcy z łatwością będą mogli znaleźć potrzebne im informacje, a wielu z nich z zainteresowaniem przeczyta cały artykuł.

5. Zlecasz pisanie bloga… copywriterom

Tak, dobrze przeczytałeś. Zlecanie pisania bloga przypadkowym osobom, które reklamują się jako copywriterzy, to inwestycja, która rzadko się zwraca. Cóż – w dobie pracy zdalnej na rynku nie brakuje osób, które, szukając nowych źródeł dochodu, zajmują się pisaniem mniej lub bardziej z przypadku. Takie osoby w swojej pracy bardzo często kierując się jedynie wytycznymi od klienta, a nie własną wiedzą i doświadczeniem. Jeśli więc chciałbyś poprawić Twoje teksty, zatrudnienie początkującego copywritera to kolejny wydatek na te same, nieskuteczne schematy.

Musisz być świadomy, że niewłaściwe treści sprawiają, że blog nie tylko nie zarabia, ale wręcz szkodzi Twojej marce. Zły copywriting może sprawić, że Twoi odbiorcy nigdy nie zauważą najważniejszych właściwości i zalet Twojej oferty. Tymczasem prawdziwy copywriter, bazując na specjalistycznej wiedzy o marketingu, będzie potrafił sprawić, że odbiorcy zapragną Twojego produktu i sami podejmą działania, aby go kupić. Wybierając więc podwykonawcę sprawdź, czy ma już zbudowane portfolio, a jeśli masz wątpliwości, zapytaj o jego doświadczenie i zrealizowane projekty.

Blog nie zarabia – jak to zmienić?

Podsumowując, prowadzenie bloga firmowego i tworzenie dobrych treści to skuteczny sposób na stały dopływ klientów i zapytań ofertowych. Pamiętaj jednak, że aby content marketing był skuteczny, działania muszą być prowadzone regularnie, konsekwentnie i opierać się na umiejętnie wyznaczonej strategii. Jeśli Twój blog nie zarabia, warto dokładnie przeanalizować, co jest tego przyczyną, a następnie wybrać działania, które pomogą Ci poprawić jego wyniki.

Jeśli chciałbyś skutecznie prowadzić bloga firmowego, ale nie jesteś pewny, od czego zacząć zmiany, zawsze możesz umówić się ze mną na darmową konsultację marketingową. Podczas krótkiej rozmowy podpowiem Ci, jak zbudować strategię content marketingową właściwą dla Twojego biznesu oraz jak poprawić skuteczność treści na Twojej stronie czy blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *