5 błędów, które sprawiają, że Twój blog nie zarabia – sprawdź, jak je naprawić!

Według Instytutu Content Marketingu firmy, które stosują skuteczny marketing treści, pozyskują średnio 67% więcej leadów. Jednocześnie wielu skarży się na to, że ich blog nie zarabia – tylko 9% przedsiębiorstw jest zadowolonych z efektów prowadzonych przez siebie działań.

To niedużo, prawda? Dlaczego tak się dzieje?

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość: pisanie treści na bloga wcale nie musi być trudne.
Wiele firm popełnia błędy, które sprawiają, że ich blogi firmowe nie odnoszą sukcesu – a których Ty możesz łatwo uniknąć.

Przygotowałam je dla Ciebie w formie czytelnej listy: przejrzyj je i już teraz zyskaj przewagę nad konkurencją.

Czy warto prowadzić bloga firmowego?

Wydaje Ci się, że prowadzenie bloga jest kosztowne i czasochłonne? Nic bardziej mylnego – szacuje się, że content marketing jest nawet 3 razy tańszy niż tradycyjne działania sprzedażowe.

Owszem, wykonanie zimnego telefonu czy wysłanie maila kusi perspektywą szybkich efektów. Marketing treści ma jednak nad nimi znaczą przewagę, i to w więcej niż jednej kwestii:

 • Teksty sprzedają przez cały czas – pracują w dzień i w nocy, w święta i wakacje, nie chorują i nie chodzą na urlopy. Oznacza to, że blog może przynosić Ci klientów o każdej porze, także poza godzinami pracy Twoich sprzedawców.

 • Tekst może generować zyski nawet długi czas po jego publikacji. Inwestując w treść raz, możesz zarabiać na niej przez lata.

 • Content marketing pozwala klientom znajdować treści, których szukają i potrzebują. Dzięki temu na Twoją stronę trafią jedynie zainteresowane osoby, co już na starcie znacząco poprawia jakość Twoich leadów.

 • Blog firmowy pomaga budować wizerunek eksperta i zwiększa zaufanie do marki – jest zupełnym przeciwieństwem nielubianej, nachalnej sprzedaży.

 • Content marketing to także narzędzie do kreowania potrzeb. Możesz wykorzystać go do edukacji Twoch odbiorców. Być może dzięki temu zwrócą uwagę na problemy, których sami nigdy wcześniej nie dostrzegli, a które może rozwiązać Twój produkt. Zwiększysz w ten sposób szanse na to, że sami po niego sięgną!

Czy warto prowadzić bloga firmowego? Zdecydowanie tak! Skuteczny content marketing to szansa na:

 • większą liczbę leadów,
 • większą konwersję,
 • leady lepszej jakości
 • pogłębianie relacji z Twoimi klientami.

Jeśli więc chciałbyś wystartować z własnym blogiem lub czujesz, że Twój obecny blog wymaga lepszych treści – czytaj dalej!

Dlaczego mój blog nie zarabia?

Pisanie tekstów nie wydaje się być trudnym zadaniem – zwłaszcza, gdy doskonale znasz się na swojej branży. Liczby przytoczone na początku tego tekstu mówią jednak same za siebie. Prowadząc firmowego bloga, można popełnić mnóstwo błędów, które sprawią, że Twoja inwestycja w treści okaże się bezzwrotną.

Jeśli właśnie zastanawiasz się, dlaczego Twój blog nie zarabia, sprawdź, czy nie popełniasz jednego lub kilku poniższych błędów, które były najczęstszymi przyczynami niepowodzeń moich klientów.

1. Oczekujesz natychmiastowych rezultatów

Jeśli planujesz założyć bloga firmowego, jednego możesz być pewien – na efekty będziesz musiał trochę poczekać.

Wiele firm, widząc, że ich blog nie zarabia, odpuszcza publikowanie po kilku lub kilkunastu tygodniach. Tymczasem samo pozycjonowanie bloga w wyszukiwarce trwa minimum kilka miesięcy – nie wspominając już o zwiększaniu zaangażowania wokół marki czy zdobywaniu zaufania klientów. To często efekty wieloletniej, konsekwentnej pracy nad wizerunkiem!

Choć istnieją szybsze sposoby na pozyskanie klienta niż content marketing, nie zapominaj o korzyściach płynących z pisania bloga. Teksty to nieliczne narzędzia, które pracują dla Ciebie 24/7, generując ruch na Twojej stronie i zapytania sprzedażowe bez opłacania sprzedawców.

Jeśli więc nie chcesz tyle czekać, pamiętaj, że czas i tak upłynie. Czy nie lepiej więc podjąć działania teraz i cieszyć się efektami za rok, niż za kilkanaście miesięcy nadal tkwić w tym samym miejscu?

2. Piszesz pod wyszukiwarki, a nie pod odbiorców

O tym, że teksty trzeba pisać zgodnie z zasadami SEO, przeczytasz w każdym poradniku. Kierowanie na stronę ruchu z Google to główny cel content marketingu – ale zdecydowanie nie jedyny.

To właśnie ten błąd sprawia, że wiele blogów firmowych generuje jedynie pusty ruch, który dużo kosztuje, a mało sprzedaje.

Aby tekst na bloga był skuteczny, nie wystarczy nasycić go frazami kluczowymi. Być może się zdziwisz, ale powiem więcej: content marketing w ogóle nie polega na pisaniu. Tekst, który pojawia się na firmowym blogu, to dopiero końcowy efekt szeregu działań, które należy wykonać wcześniej.

Jak napisać dobry tekst na bloga? Zanim napiszesz pierwsze słowo, zacznij od odpowiedzi na poniższe pytania:

 • Kim jest mój potencjalny klient? Gdzie mieszka? Ile ma lat? Czym się interesuje? Jak wygląda jego codzienność – praca, rodzina?
 • Jakie ma problemy? Czego szuka w Internecie? Co mogłoby sprawić, że trafi na Twój artykuł?
 • Jak Twój artykuł mógłby rozwiązać jego problem? Jakich informacji może mu dostarczyć? Jakich słów mógłbyś użyć, aby zwiększyć jego wiedzę, świadomość i potrzebę?
 • Jakie działania miałby podjąć po jego przeczytaniu? Czy chciałbyś, by od razu złożył zamówienie, skontaktował się z Tobą, a może zapoznał się z innymi treściami na Twojej stronie?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci osiągnąć najważniejszy cel content marketingu – dotrzeć do właściwego klienta i rozwiązać jego problemy.

Nie wrzucaj więc na bloga przypadkowych treści, których celem jest tylko SEO – taki blog nie zarabia, a jedynie generuje koszty. Zamiast tego zadbaj o to, by odbiorcy nie tylko trafili na Twoją stronę, ale też zatrzymywali się na niej na dłużej i podejmowali działania, do których ich zapraszasz.

3. Działasz bez strategii marketingowej

Nie zliczę sytuacji, w jakich klienci zgłaszali się do mnie z prośbą o napisanie tekstów na bloga, po czym po krótkiej rozmowie okazywało się, że… potrzebują czegoś zupełnie innego.

To, że content marketing jest trendem w 2020 roku, wcale nie oznacza, że Ty również powinieneś go stosować. Zanim więc opublikujesz pierwszy artykuł, zastanów się, jaki jest Twój największy problem biznesowy, który Twój blog miałby rozwiązać. Być może jest nim:

 • niska liczba zapytań ofertowych,
 • słaba jakość leadów,
 • niewystarczająca wiedza potencjalnych klientów na temat Twoich produktów,
 • brak przestrzeni na prezentację Twojej oferty i portfolio,
 • niska lojalność klientów,
 • brak zaufania potencjalnych klientów do Twojej marki,
 • zbyt niska rozpoznawalność marki.

Dopiero po rozpoznaniu i nazwaniu swoich problemów możesz przystąpić do poszukiwania działań, które pomogą Ci je rozwiązać – stworzyć właściwą strategię marketingową. Wówczas może okazać się, że blog to nie jedyny, a może nawet nie najlepszy sposób na osiągnięcie Twojego celu.

Z doświadczenia wiem, że czasem klienci sięgają po content marketing po prostu dlatego, że nie znają innych narzędzi, które mogliby wykorzystywać. Wydają w ten sposób mnóstwo pieniędzy na przypadkowe działania, które ani trochę nie rozwiązują ich problemów. Nie polecam Ci iść tą drogą.

To właśnie dlatego przed przyjęciem zlecenia na prowadzenie bloga zazwyczaj zapraszam moich klientów na darmową konsultację marketingową. Podczas krótkiej rozmowy określam wstępnie ich rzeczywiste problemy, pomagam stwierdzić, dlaczego ich blog nie zarabia oraz jak mogą to zmienić.

Jeśli i Ty zastanawiasz się, jak poprawić treści na firmowym blogu, chętnie z Tobą porozmawiam i pomogę Ci wybrać kierunek. Możesz zarezerwować taką konsultację tutaj.

4. Nie dbasz o UX writing

A co, jeśli Twój blog nie sprzedaje, bo po prostu…. źle się go czyta?

Duże bloki tekstów, brak podziału na akapity, niewidoczne nagłówki czy nieczytelna czcionka mogą sprawić, że nawet najciekawsza treść odstraszy czytelników.

To zbyt ważna kwestia, by zostawić ją w rękach designerów czy programistów!

Koniecznie dopilnuj, by Twój blog firmowy był możliwie czytelny i przejrzysty. Zadbaj o odpowiednio dużą czcionkę i interlinię, wyróżnione nagłówki, dobrze widoczne linki i przyciski. Zwróć też uwagę na to, aby kolumna z tekstem miała właściwą szerokość i aby czytelnik mógł objąć całą linijkę tekstu wzrokiem bez kręcenia głową na boki.

Właściwe formatowanie tekstu sprawi, że Twoi odbiorcy z łatwością będą mogli znaleźć potrzebne im informacje, a wielu z nich z zainteresowaniem przeczyta cały artykuł.

5. Zlecasz pisanie bloga… copywriterom

Tak, dobrze przeczytałeś. Zlecanie pisania bloga przypadkowym osobom, które reklamują się jako copywriterzy, to inwestycja, która rzadko się zwraca.

Cóż – w dobie pracy zdalnej na rynku nie brakuje osób, które, szukając nowych źródeł dochodu, zajmują się pisaniem mniej lub bardziej z przypadku. Takie osoby w swojej pracy bardzo często kierując się jedynie wytycznymi od klienta, a nie własną wiedzą i doświadczeniem.

Jeśli więc zależy Ci na poprawie Twoich tekstów, zatrudnienie początkującego copywritera często oznacza niestety kolejny wydatek na te same, nieskuteczne schematy.

Co więcej, musisz też być świadomy, że złe treści nie tylko prowadzą do tego, że blog nie zarabia, ale wręcz szkodzą Twojej marce. Kiepski copywriting może sprawić, że Twoi odbiorcy nigdy nie poznają prawdziwych zalet Twojej oferty. Tymczasem doświadczony copywriter, bazując na wiedzy o marketingu, będzie potrafił wywołać w Twoich odbiorcach pragnienie Twojego produktu i skłonić ich do zakupu.

Wybierając więc copywritera sprawdź, jakie ma doświadczenie, czy ma już zbudowane portfolio, a jeśli masz wątpliwości, zapytaj o jego doświadczenie i zrealizowane projekty.

Blog nie zarabia – jak to zmienić?

Podsumowując, prowadzenie bloga firmowego i tworzenie dobrych treści to skuteczny sposób na stały dopływ klientów i zapytań ofertowych.

Pamiętaj jednak, że aby content marketing był skuteczny, działania muszą być prowadzone regularnie, konsekwentnie i opierać się na umiejętnie wyznaczonej strategii. Jeśli Twój blog nie zarabia, warto dokładnie przeanalizować, co jest tego przyczyną, a następnie wybrać działania, które pomogą Ci poprawić jego wyniki.

Jeśli chciałbyś skutecznie prowadzić bloga firmowego, ale nie jesteś pewny, od czego zacząć, napisz do mnie. Chętnie się z Tobą spotkam na darmowej konsultacji marketingowej i podpowiem Ci, jakie działania podjąć, aby poprawić skuteczność Twoich treści.

Zobacz więcej

Podziel się

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping cart
Your cart is empty
Let's start shopping!
Start shopping
0