Jak znaleźć copywritera? 7 porad, dzięki którym bez trudu zatrudnisz świetną osobę

Jak znaleźć copywritera? 7 porad, dzięki którym bez trudu zatrudnisz świetną osobę

Jeśli właśnie poszukujesz copywritera do projektu lub stałej współpracy, możesz czuć się zagubiony. W sieci z pewnością znajdziesz mnóstwo ogłoszeń agencji i freelancerów, którzy są gotowi walczyć o Twoje zlecenie. Kim tak naprawdę jest dobry copywriter i jak go rozpoznać? Jak znaleźć copywritera, z którego usług będziesz naprawdę zadowolony?

Dobry copywriter to prawdziwy sprzymierzeniec w rozwoju biznesu. Umiejętnie zaprojektowane treści generują ruch na stronie oraz zapytania ofertowe, często działając skuteczniej niż niejeden handlowiec. Co więcej, raz napisany tekst może pracować na Twój zysk przez lata, nawet w nocy, w weekendy i święta!

Gdzie i jak jednak znaleźć osobę, która potrafi pisać teksty, które naprawdę działają i przekonują odbiorców? Aby ułatwić Ci poszukiwania dobrego copywritera, przygotowałam dla Ciebie listę, dzięki której łatwo zweryfikujesz kompetencje kandydata.

Kim jest copywriter?

Zanim podpowiem Ci, jak znaleźć copywritera, na początek odpowiedzmy sobie na pytanie: kim jest copywriter i dlaczego właściwie go potrzebujesz?

Copywriter to specjalista od tworzenia treści, których celem jest wywołanie określonego efektu biznesowego. Efektem takim może być zwiększenie ruchu na stronie, wzmocnienie wizerunku eksperta, wygenerowanie zapytań ofertowych, wzrost zaangażowania w mediach społecznościowych, i tak dalej.

Jak już zapewne się domyślasz, nie każdy copywriter zajmuje się tworzeniem każdego rodzaju treści. Wręcz przeciwnie – dobry copywriter nigdy nie jest dobry we wszystkim. Osoby, które uważają się za wszechstronne, traktuj więc z pewną dozą ostrożności. Pisanie wszystkiego może świadczyć o tym, że dany copywriter nie jest świadomy swoich mocnych i słabych stron i nie ma dużego doświadczenia w żadnej dziedzinie. Skoncentruj się więc na szukaniu osoby specjalizującej się w tworzeniu treści, jakich potrzebujesz.

Tym samym możemy wyróżnić między innymi:

 • copywriterów sprzedażowych – piszących oferty i teksty na strony www, których bezpośrednim celem jest zwiększanie sprzedaży,
 • specjalistów od content marketingu – piszących artykuły na blogi firmowe,
 • SEO copywriterów – piszących teksty, których głównym zadaniem jest generowanie ruchu na stronie i poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania,
 • copywriterów kreatywnych – tworzących hasła, slogany reklamowe i claimy,
 • storytellerów – budujących ciekawe, przekonujące historie marek i produktów,
 • specjalistów od namingu – zawodowo tworzących nazwy firm i produktów,
 • specjalistów od mailingów – piszących angażujące newslettery i budujących kampanie e-mailingowe,
 • social media copywriterów – tworzących treści do mediów społecznościowych,
 • copywriterów specjalistycznych – piszących artykuły eksperckie oparte na głębokim researchu i wiedzy branżowej.

Co jednak, jeśli nie jesteś pewny, jakiej usługi potrzebujesz – lub potrzebujesz kilku różnych usług? Wyjaśnię to już za chwilę.

Dobry copywriter – czyli jaki?

Znasz już główne rodzaje copywritingu i wiesz, jakiego specjalisty potrzebujesz. Jakie cechy powinien mieć w takim razie dobry copywriter? Jak go rozpoznać i wyłonić z wirtualnego tłumu kandydatów?

Poniższa lista cech dobrego copywritera to wynik nie tylko mojej 5-letniej działalności w branży, prowadzenia rekrutacji do własnego zespołu i przeglądania dziesiątek portfolio z tekstami. To także głos moich klientów, którzy dzielili się ze mną doświadczeniami z ich copywriterskich współprac. Tych samych wskazówek udzielam też znajomym przedsiębiorcom, którzy szukają copywriterów do własnych projektów. Mam nadzieję, że teraz ta wiedza przyda się również Tobie.

1. Ma lekkie pióro

“Lekkim piórem” chwalą się niemal wszyscy copywriterzy. Co to jednak oznacza? Mówiąc krótko, osoba władająca lekkim piórem pisze teksty, które czyta się płynnie, które są przystępne i naturalne w odbiorze.

Wbrew pozorom umiejętność “lekkiego” pisania to bardzo rzadka zdolność, którą posiada niewielu copywriterów. Co więcej, o ile można pracować nad stylem, interpunkcją czy ortografią, tak nie da się nauczyć lekkiego pióra (jeśli masz inne zdanie na ten temat, napisz o tym proszę w komentarzu). To właśnie dlatego umieściłam je na samym szczycie listy.

Jak jednak rozpoznać to całe “lekkie pióro”? Pozwól, że wyjaśnię Ci to na przykładzie:

Przeglądając wciąż zwiększające się zasoby sieci, najczęściej witryny internetowe, z pewnością możemy dostrzec pewną zależność zachodzącą między nimi. Pomimo prezentowanej różnorodnej tematyki większość z nich ma zbliżoną formę, a przeważającym środkiem przekazu nieustannie jest tekst, czasem jedynie udekorowany grafiką czy materiałem filmowym. Przeglądając wpisy na portalach z wiadomościami, plotki czy jeden z wielu przepisów kulinarnych nie myślimy o tym, kto stworzył te tysiące, a nawet miliony słów, z którymi mamy styczność na co dzień. Szczerze mówiąc, dla wielu z nas jest to zwyczajnie obojętne i nie mamy świadomości, że za każdym przeczytanym pasjonującym tekstem stoi ciężka praca copywritera.

Co myślisz o tym tekście? Ja widzę w nim dużo nic nie wnoszących sformułowań, zbyt zawiłych konstrukcji i przydługich zdań, przez które ciężko przebrnąć. To zdecydowanie nie jest lekkie pióro.

A jak mógłby wyglądać ten sam tekst napisany inaczej – znacznie lżejszym piórem? Zobaczmy:

W sieci każdego dnia pojawia się mnóstwo nowych treści. Choć nowoczesne formy przekazu, takie jak grafiki czy video zyskują na popularności, tekst wciąż pozostaje najważniejszym narzędziem komunikacji. Czytając internetowe wpisy rzadko zastanawiamy się jednak nad tym, kto właściwie jest ich autorem. Tymczasem za każdym opublikowanym artykułem stoi ciężka praca specjalisty od tworzenia treści – czyli copywritera.

Czy teraz widzisz różnicę?

2. Zna się na marketingu

Marketing to wiedza o tym, jak zarabiać pieniądze na zaspokajaniu ludzkich potrzeb. Aby tworzyć naprawdę skuteczne teksty na strony www, copywriter powinien mieć ją w małym palcu. Żyjemy jednak w czasach, w których każdy, nawet osoba bez żadnych kwalifikacji, może umieścić w sieci ogłoszenie i zacząć zarabiać na pisaniu. Jak odróżnić specjalistę od początkującego?

Przeglądając portfolio copywritera i nawiązując z nim pierwszy kontakt, warto od razu zapytać o jego doświadczenie. Jeśli pracował wcześniej w agencji lub zespole marketingowym, jest szansa, że sporo się tam nauczył. Możesz też dowiedzieć się, czy kształcił się w tym kierunku, robiąc kursy i szkolenia. Jeśli ma własną stronę internetową, koniecznie ją przejrzyj i sprawdź, co napisał o sobie.

Dlaczego jest to tak ważne? Copywriter z wiedzą marketingową nie będzie jedynie pisał tekstów zgodnie z otrzymanym zamówieniem. To specjalista, który być może lepiej niż Ty będzie wiedział, jakich treści potrzebujesz i jak sprawić, by były jak najbardziej skuteczne. Jeśli więc nie jesteś pewny, jak powinny wyglądać Twoje teksty i działania marketingowe, taka osoba pomoże Ci wybrać właściwy kierunek.

3. Zadaje pytania

Copywriter, który naprawdę zna się na swoich fachu, przed przystąpieniem do pracy zada Ci mnóstwo pytań. Będzie próbował możliwie najlepiej poznać Ciebie, Twoją firmę, Twoich odbiorców i Twoje usługi. Dobry copywriter wie, że esencją przekonujących tekstów nie są copywriterskie sztuczki, ale solidna wiedza o produkcie i grupie docelowej. Zadawanie pytań to także znak, że kandydat traktuje zlecenie poważnie i że naprawdę zależy mu na tym, aby Ci pomóc.

Jeśli copywriter nie zadaje pytań, może to świadczyć o tym, że nie do końca wie, jak powinien wyglądać proces tworzenia tekstu marketingowego. Osoby początkujące często pracują jedynie na podstawie wytycznych otrzymanych od klienta. Niestety, tacy copywriterzy niewiele wniosą do Twojej strategii i będą powielać jedynie to, co wiesz już sam. Może i ich teksty kosztują niewiele, ale czy naprawdę warto płacić za usługę, która nie ma szansy pomóc Ci w osiągnięciu celu?

4. Zna się na Twojej branży

Doświadczenie w branży bywa niezbędne, aby napisać dobry tekst. Operowanie typowym dla odbiorców językiem i fachowymi pojęciami to czynnik, który już na wstępie może zdobyć zaufanie klientów. Obecnie nie brakuje copywriterów, którzy piszą niemal na każdy temat. Tymczasem nawet z pozoru proste branże, takie jak moda, turystyka czy design, wymagają dużego wyczucia i posługiwania się językiem atrakcyjnym dla czytelników. Sprawdź więc, czy Twój potencjalny copywriter to potrafi.

Tutaj jednak uważaj. Notorycznie zdarza się, że osoba, która jest specjalistą w danej dziedzinie, operuje żargonem lub pojęciami zupełnie niezrozumiałymi dla odbiorcy tekstu. Z pewnością można godzinami pisać o budowie płyty termostatu, starterach sprężarek czy przepustnicach chłodziarki. Ale co z tego wszystkiego zrozumie pan Marek, który chce po prostu kupić nową lodówkę?

To zjawisko to klątwa wiedzy, która uniemożliwia znawcy spojrzenie na temat z perspektywy osoby, która nie jest ekspertem. Nie sztuką jest produkować elaboraty techniczne – sztuką jest pisać prosto o trudnych rzeczach. Dobry copywriter będzie potrafił tworzyć teksty, które są jednocześnie merytoryczne i dostosowane do poziomu wiedzy czytelnika, a tym samym zrozumiałe i przekonujące.

5. Dotrzymuje terminów

Co z tego, że copywriter ma świetny warsztat, skoro jest nieuchwytny lub nie dostarcza pracy na czas? Jeśli już na początku współpracy nie wywiązuje się z terminów, ma wymówki, a kontakt z nim jest utrudniony – to znak, że może wpędzić Cię w kłopoty.

Współpraca z copywriterem nie polega tylko na pisaniu tekstów. Copywriter to Twój partner, którego zadaniem jest zaopiekować się Twoim biznesem i oszczędzić Ci stresu, którego z pewnością i tak Ci nie brakuje. Czy możesz zaufać osobie, która zawiodła Cię raz, drugi czy trzeci? Znajdź copywritera, na którym będziesz mógł polegać – to jeden z naprostszych i najważniejszych warunków dobrej współpracy.

6. Zna zasady SEO

Choć nadmierne skupianie się na SEO to jedna z przyczyn, dla których blogi firmowe nie zarabiają, poprawa pozycji strony w wyszukiwarce to nadal jedno z głównych zadań bloga firmowego. Nieumiejętnie, nienaturalnie wplecione frazy mogą skutecznie odstraszyć nawet najbardziej zainteresowanych czytelników. Pisanie tekstów SEO wymaga nie tylko wiedzy, ale też dużego wyczucia i kreatywności.

Dobry copywriter będzie potrafił napisać tekst tak, by był on przyjazny zarówno dla wyszukiwarek, jak i odbiorców. Pisanie treści pod pozycjonowanie to jednak nie tylko umiejętne stosowanie fraz, ale także linków, nagłówków, list, wypunktowań i grafik. Jeśli zastanawiasz się, czy Twój kandydat na copywritera poradzi sobie z tym zadaniem, zawsze możesz poprosić go o przesłanie przykładu tekstu napisanego pod wytyczne SEO.

7. Ma dobre referencje

Sprawdzenie, jak współpracę z danym copywriterem oceniają inni klienci, to najlepsza metoda na zweryfikowanie jego kompetencji. Zapytaj więc kandydata o referencje, najlepiej pochodzące od klientów z Twojej branży. Dobry copywriter, który ma na koncie udane współprace i zadowolonych klientów, chętnie się nimi podzieli. W ten sposób sprawdzisz też, czy masz do czynienia z doświadczoną osobą, czy też kimś, kto dopiero buduje swoje portfolio.

Uwaga! Dobry copywriter wcale nie musi:

Mieć pasji

Wielu copywriterów wspomina na swoich stronach, że pisanie jest ich pasją. Co to jednak oznacza dla Ciebie? Nic – to pusty frazes, który niekoniecznie świadczy o kwalifikacjach autora. Co więcej, takie zwroty często stosują osoby początkujące, które nie do końca wiedzą, co powinny o sobie napisać. Oczywiście, większość copywriterów naprawdę lubi swoją pracę, ale raczej nie powinieneś traktować takich deklaracji jako atut.

Pisać bezbłędnie

Zaskoczony? Wbrew pozorom, copywriter wcale nie musi pisać w 100% poprawnie. Może nawet celowo popełniać błędy, o ile zwiększy to skuteczność tekstu. Jeśli trafisz na osobę, która ma świetne wyniki, ale zdarzają jej się błędy stylistyczne lub językowe, nie powinieneś się tym przejmować. Treści nie mają być ładne – teksty mają działać.

Być wykształcony

Niektórzy zleceniodawcy zaznaczają w ogłoszeniach, że poszukują copywritera z wykształceniem dziennikarskim lub polonistycznym. Tymczasem umiejętność pisania tekstów poprawnych językowo to za mało, aby tworzyć skuteczne treści biznesowe. Dobry copywriter musi być przede wszystkim marketingowcem, który rozumie i potrafi wykorzystać sposób, w jaki klienci podejmują decyzje zakupowe. Wielu specjalistów w tej branży jest po najróżniejszych kierunkach, a wykształcenie związane z pracą z tekstem nie jest gwarancją dobrych treści. Skuteczny copywriting nie opiera się na wiedzy z książek, ale na empatii, doświadczeniu, chęci pogłębiania wiedzy i nieustannym doskonaleniu warsztatu.

Ile kosztuje dobry copywriter?

No i na koniec kwestia, której nie mogłabym pominąć w tym artykule. Ile kosztuje copywriting i ile warto zapłacić za dobre teksty?

Podaż copywriterów jest obecnie większa niż kiedykolwiek wcześniej. W związku z tym na rynku nie brakuje osób, które oferują pisanie tekstów za 5, 10 czy 15 zł za 1000 zzs (znaków ze spacjami). Czy warto jednak wybierać najniższą ofertę?

Gdy trafisz na copywritera, który proponuje na przykład napisanie długiego, specjalistycznego tekstu za 15 czy 20 zł, zastanów się, z czego to wynika. Musisz być świadomy tego, że najczęściej tak tanie oferty świadczą o tym, że copywriter nie ma do zaoferowania nic oprócz niskiej ceny. Nikt, kto poświęcił lata na naukę zawodu i kto potrafi pisać naprawdę skuteczne treści, nie będzie pracował za takie stawki. Tani copywriterzy oferują teksty pisane na szybko, bez porządnego researchu, analizy potrzeb odbiorców i marketingowego podejścia. Po co masz płacić komuś za takie treści? Nie będą lepsze od tych, które jesteś w stanie napisać sam.

Jeśli więc chcesz poprawić swoje wyniki, postaw na współpracę z kimś, kto naprawdę zna się na rzeczy. Bo zainwestował czas w naukę, pieniądze w specjalistyczne kursy i napisał w swoim życiu setki tekstów, dzięki czemu doskonale wie, jak sprawić, by były skuteczne. Owszem, nie będą to treści najtańsze, ale to jedyny sposób na to, aby inwestycja w copywriting mogła Ci się zwrócić.

Gdzie znaleźć dobrego copywritera?

W takim razie, gdzie i jak znaleźć copywritera, który napisze dla Ciebie dobre teksty na bloga czy stronę www? Sposobów jest co najmniej kilka – polecę Ci najbardziej popularne i skuteczne, omawiając krótko ich wady i zalety.

Google

Wpisując w wyszukiwarkę frazy takie jak “dobry copywriter”, “jak znaleźć copywritera” czy nawet “tani copywriter” (mam nadzieję, że nie planujesz skorzystać z tej ostatniej opcji), z pewnością trafisz na dziesiątki stron freelancerów i agencji. Na wielu z nich znajdziesz cennik za copywriting, więc od razu sprawdzisz, czy ich usługa mieści się w Twoim budżecie. Będziesz mógł też wstępnie zweryfikować doświadczenie kandydatów i odezwać się jedynie do osób, których styl pracy Ci odpowiada.

Co więcej, własne strony najczęściej mają osoby, które są w branży od lat, dbają o swoją markę i chętnie dzielą się wiedzą. Jeśli trafiłeś na ich stronę z wyszukiwarki, oznacza to też, że ich treści dobrze się pozycjonują – a więc działają! Co tu dużo mówić – dobre teksty sprawią, że będziesz chciał po prostu poznać osobę, która za nimi stoi. To samo poczują Twoi klienci, gdy natkną się na napisane przez nią treści na Twojej stronie. Jeśli więc już na tym etapie poszukiwań czujesz chemię, nie zwlekaj i od razu wyślij zapytanie o współpracę.

Grupy na Facebooku

Na Facebooku działa kilka grup, w których możesz znaleźć freelancera, na przykład:

Copywriter poszukiwany – zlecenia dla copy
COPYWITERZY
Copywriting, seo copywriting – zlecenia dla copywritera

Po dodaniu ogłoszenia Twoja skrzynka z pewnością w ciągu chwili zapełni się wiadomościami. Wadą takich poszukiwań jest jednak to, że trafisz na wiele osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w copywritingu. Stawki są zazwyczaj niższe, ale ryzyko trafienia na osobę bez doświadczenia spore. Do tego stracisz mnóstwo czasu na weryfikację otrzymanych ofert. Czas to pieniądz – czy warto poświęcać godziny na przebijanie się przez dziesiątki zgłoszeń, aby zaoszczędzić parę złotych? Tutaj nie podpowiem – sam musisz ocenić, czy Ci się to opłaca.


Przykładowe zlecenia z grupy dla copywriterów na Facebooku

LinkedIn

Na LinkedIn działa aktywnie wielu copywriterów, w tym prawdziwi specjaliści. Zaletą poszukiwań na tym portalu jest to, że oprócz korzystania z wyszukiwarki możesz też poprosić swoją sieć kontaktów o polecenia. Jest duża szansa, że otrzymasz w ten sposób namiary na osoby, z którymi rzeczywiście warto współpracować. Możesz też od razu zapoznać się z doświadczeniem danego copywritera i wysłać do niego wiadomość bezpośrednio na portalu.

Portale dla freelance copywriterów

Copywritera możesz też szukać na platformach zrzeszających wolnych strzelców. Do najbardziej znanych należą: Oferia, Useme, Textbookers, Textbroker, GoodContent, Freelanceria, Zleca.

Tutaj jednak bądź ostrożny – początkujący copywriterzy często kierują swoje pierwsze kroki właśnie tam. Wypłaty oferowane piszącym na takich platformach też nie należą do najwyższych, więc specjaliści raczej trzymają się od nich z daleka.

Mam nadzieję, że teraz wiesz już, jak znaleźć dobrego copywritera. Życzę Ci owocnych współprac, świetnych treści i wielu klientów.

A jeśli wciąż nie znalazłeś osoby, z którą chciałbyś współpracować, zapraszam Cię na darmową konsultację. Podczas rozmowy zapytam Cię o twoje potrzeby, przedstawię wstępną propozycję działań lub polecę innego znanego mi specjalistę, jeśli uznam, że jego doświadczenie bardziej pasuje do Twojego projektu. Konsultację możesz zarezerwować mailowo lub skorzystać z prostego kalendarza dostępnego tutaj. Do usłyszenia!

Zobacz więcej

Podziel się

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

2 odpowiedzi

 1. „Jeśli trafisz na osobę, która ma świetne wyniki, ale zdarzają jej się błędy stylistyczne lub językowe, nie powinieneś się tym przejmować. Treści nie mają być ładne – teksty mają działać”.

  Zgoda, ale tylko pod warunkiem, że przed publikacją ktoś ten tekst poprawi. Opublikowany tekst z błędami to kompromitacja i dla copywritera, i dla zamawiającego.

  1. Dziękuję za komentarz. W moim odczuciu nie zawsze tak jest. W copywritingu są pewne zabiegi, które nie są w 100% poprawne, ale działają tak, że wzmacniają przekaz wypowiedzi. Jest to widoczne szczególnie w tekstach reklamowych, claimach, sloganach. Owszem, kompromitacją byłaby publikacja artykułu z ewidentnymi błędami ortograficznymi czy interpunkcyjnymi, ale nadmierne dbanie o poprawność w tekstach kreatywnych może czasami zabić cały przekaz. Swoją drogą, to ciekawy temat na artykuł – być może wkrótce podejmę się zebrania i opisania przykładów tekstów, które są nie do końca poprawne, a mimo to działają 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping cart
Your cart is empty
Let's start shopping!
Start shopping
0