Jak rozwiązać nawet najbardziej palące dylematy biznesowe w zaledwie 1 dzień, nie robiąc nic poza... budowaniem z klocków?

Wypróbuj warsztaty
LEGO® Serious Play®!

 • Czy klocki LEGO mogą pomóc Ci rozwijać firmę?
 • Czy możesz rozwiązywać poważne problemy biznesowe, korzystając z zabawek?
 • Czy ta metoda naprawdę jest skuteczna i nie jest kolejnym “modnym szkoleniem dla bajery”, które zmarnuje Twój czas? 

Odpowiedź na wszystkie te pytania brzmi “tak” – a ja pomogę Ci się o tym przekonać.

Co to jest LEGO® Serious Play®?

Skąd w ogóle wziął się pomysł na szkolenia z LEGO? Zacznijmy od początku…

Metoda LEGO® Serious Play® została stworzona w latach 90. przez firmę LEGO. Gdy klocki zaczęły przegrywać z grami wideo, firma stanęła przed nie lada wyzwaniem. Musiała szybko opracować nowe pomysły,  produkty i strategie, które pozwoliłyby im przetrwać na rynku. Podczas jednej z burzy mózgów sięgnęli po to, na czym znali się najlepiej – czyli po klocki.

W ten sposób specjaliści z LEGO stworzyli metodę, która wyjątkowo skutecznie pomaga dochodzić do sedna problemów i podejmować trudne decyzje. Udowodnili, że budowanie modeli z klocków, opowiadanie historii i używanie metafor naprawdę może zmienić bieg historii biznesu. 

Metoda LEGO® Serious Play® nie tylko uratowała LEGO i sprawiła, że dziś, 30 lat później, jest ona jedną z najsilniejszych marek w historii marketingu. Potencjał LEGO® Serious Play® wykorzystują dziś także inne firmy z całego świata – a Ty możesz do nich dołączyć!

Dlaczego LEGO® Serious Play®?

Lego Serious Play tak naprawdę nie jest zabawą klockami – to intensywny warsztat wymagający dużego zaangażowania i skupienia, który może jednak przynieść Twojej firmie spektakularne korzyści.

Zalety Lego Serious Play:

Kiedy sięgnąć po LEGO® Serious Play®?

Lego Serious Play może sprawdzić się w każdej branży i w każdym projekcie, który ma na celu znalezienie rozwiązań lub odpowiedzi na zadane pytania albo ustalenie wspólnego punktu widzenia.

Przykładowe tematy warsztatu:

 • tworzenie nowego produktu
 • podjęcie wspólnej decyzji
 • usprawnianie pracy i procesów
 • budowa strategii marketingowej
 • diagnoza problemów zespołu
 • projektowanie zmian organizacyjnych w firmie
 • planowanie ścieżek kariery
 • tworzenie profilu idealnego kandydata
 • integracja zespołu
 • warsztaty rozwojowe

Przykładowe problemy do rozwiązania:

 • Jakie funkcjonalności powinien mieć nasz nowy produkt?
 • Co jest naszym priorytetem w strategii marketingowej?
 • Jakie jest nasze USP (Unique Selling Proposition) lub EVP (Employee Value Proposition)?
 • Kim jest nasz idealny klient?
 • Co jest przyczyną rotacji w zespole?
 • Jak usprawnić procesy, pracę lub komunikację w naszym dziale lub firmie?
 • Jak możemy stać się bardziej atrakcyjnym pracodawcą?
 • Jaki powinien być kolejny krok na mojej ścieżce kariery?

Jak wygląda szkolenie LEGO® Serious Play®

 1. Przedstawienie zasad. Zaczynamy od przedstawienia metody i omówienia zasad pracy z klockami.
 2. Ćwiczenia rozgrzewkowe. Budujemy pierwsze modele, których celem jest oswojenie się z klockami i używaniem metafor.
 3. Warsztat właściwy. Budujemy serię modeli (indywidualnych lub wspólnych, w zależności od tematyki warsztatu), które pomogą nam znaleźć odpowiedź na postawione pytanie. Każdy model jest objaśniany przez jego autora, a następnie omawiany w grupie. Podczas procesu zadaję odpowiednie pytania pogłębiające, które prowadzą do wypracowania rozwiązań.
 4. Formułowanie wniosków. Warsztat zakończony jest zawsze podsumowaniem efektów, ustaleń i wniosków, często w formie listy zadań do wykonania dla poszczególnych członków zespołu.

Szczegółowy plan warsztatu projektowany jest każdorazowo pod potrzeby konkretnej grupy uczestników.

Warsztaty Lego Serious Play - informacje praktyczne

Moderator LEGO® Serious Play®

Nazywam się Klaudia Lepiarz i prowadzę warsztaty z wykorzystaniem Lego Serious Play dla firm i organizacji pozarządowych. Organizuję też warsztaty otwarte dla uczestników indywidualnych.

Metodę Lego Serious Play poznałam w Austrii na 7-dniowym, międzynarodowym szkoleniu dla trenerów prowadzonym przez certyfikowanych facylitatorów LSP.

Od 2015 roku zdobywam doświadczenie trenerskie i poznaję różnorodne techniki treningowe, ale to właśnie Lego Serious Play uważam za metodę szczególnie skuteczną, a jednocześnie wyjątkowo atrakcyjną dla uczestników. 

Warsztaty prowadzę w języku polskim lub angielskim, także dla grup międzynarodowych, na terenie całej Polski i za granicą.

Chciałbyś spróbować LEGO® Serious Play®?

Napisz do mnie!

kontakt@klaudialepiarz.eu

Porozmawiamy o Twoich potrzebach, przedstawię Ci ofertę i zaprojektuję warsztat, który pomoże Ci szybko rozwiązać Twoje problemy i dylematy.

Najczęściej zadawane pytania:

Co to jest metoda Lego Serious Play?

Metoda Lego Serious Play (LSP) to metoda warsztatowa polegająca na budowaniu modelów z klocków LEGO i omawianiu ich przez uczestników z wykorzystaniem metafor. Pomaga ona szukać odpowiedzi na pytania, rozwiązywać problemy, ustalać wspólną wizję. Najczęściej wykorzystywana jest w biznesie i edukacji.

Czy Lego Serious Play sprawdzi się w każdej branży?

Lego Serious Play można wykorzystać w każdej branży i w większości warsztatów, których celem jest wypracowanie rozwiązań, omówienie problemów, ustalenie wspólnego punktu widzenia. Jest to metoda oparta na współpracy uczestników warsztatu, a nie na przekazywaniu wiedzy i poglądów reprezentowanych przez trenera. Jest to też metoda bardzo elastyczna i może być dostosowana do potrzeb konkretnej firmy, branży, grupy uczestników.

Ile trwa i ile kosztuje szkolenie Lego Serious Play?

Warsztaty Lego Serious Play trwają minimum 4 godziny, choć polecam przeznaczyć na nie cały dzień. Koszt szkolenia zależy m.in. od zakładanej długości szkolenia, tematyki, liczby uczestników, lokalizacji i języka szkolenia - wycenę zawsze przedstawiam indywidualnie.

Czy uczestnicy muszą znać się wcześniej?

Metodę LSP można stosować zarówno w grupach osób, które się znają i współpracują ze sobą na co dzień, jak i osób, które dopiero się poznają (np. podczas integracji albo otwartych warsztatów rozwojowych). Wszystko zależy oczywiście od okoliczności, tematyki i celu szkolenia.

Czy do Lego Serious Play potrzeba specjalnych klocków?

Warsztaty Lego Serious Play można przeprowadzić z wykorzystaniem dowolnych klocków. Jej twórcy przygotowali jednak specjalne zestawy zawierające odpowiednio dobrane elementy, które ułatwiają budowanie modeli i używanie metafor. M.in. z takich zestawów korzystam podczas prowadzenia warsztatatów.

Czy warsztaty Lego Serious Play to zabawa klockami?

Zdecydowanie nie! Zdziwisz się, jak bardzo wymagające i intensywne mogą być takie warsztaty. Wymagają one od uczestników dużego skupienia, zaangażowania i kreatywności, a po kilkudziesięciu minutach pracy z klockami umysł zdecydowanie potrzebuje odpoczynku. Dlatego w trakcie warsztatu zrobimy kilka przerw.

Czy warsztaty Lego Serious Play trzeba powtarzać cyklicznie?

Nie. Każdy warsztat ma jasno wyznaczony cel i zaplanowany jest pod rozwiązanie konkretnego problemu. Oczekiwane efekty możesz więc osiągnąć już po jednej sesji. Z metody LSP możesz jednak korzystać wielokrotnie, np. aby pogłębić przepracowany wcześniej temat, znaleźć nowe rozwiązania po jakimś czasie lub wykorzystać klocki w zupełnie innym obszarze działalności.

Mam klocki - czy mogę przeprowadzić warsztaty Lego Serious Play samodzielnie?

Niestety nie. Aby prowadzić warsztaty LSP, musisz dobrze poznać metodę w praktyce, nauczyć się projektować i prowadzić warsztaty oraz zdobyć doświadczenie w pracy z grupą. Polecam więc współpracę z trenerem Lego Serious Play lub udział w szkoleniu trenerskim lub certyfikacyjnym.
Shopping cart
Your cart is empty
Let's start shopping!
Start shopping
0